gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz
Uzman Pedagog ve Klinik Psikolog Sevil Yavuz

Sevil Yavuz

Uzman Pedagog ve Klinik Psikolog

Uzman Pedagog & Klinik Psikolog, Akademisyen, Oyun Terapisti, EMDR Terapisti, Hipnoterapist, E.A.E. Eğitimcisi, Meydan Gazetesi ve Milliyet.comtr  Köşe Yazarı Sevil YAVUZ, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Rehberlik, Danışmanlık ve Okul öncesi Öğretmenliği olmak üzere iki lisans programından yüksek onur derecesi ile mezun oldu. Ardından Londra'da eğitim alan Yavuz, Londra'daki eğitimi sırasında orada bulunan eğitim kurumlarında gözlem yaparak çocuk yetiştirme stilleri ve aile yapılarını inceledi.Türkiye'ye döndükten sonra ise British International Schools gibi çeşitli kolej ve anaokullarında ve özel eğitim merkezlerinde danışmanlık yaptı ve aynı zamanda Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini tamamlayarak uzmanlığını aldı.


Türkiye'nin önde gelen basın kuruluşlarının ve birçok kurumun danışmanlığını yapan Çocuk, ve Aile Psikologu, Uzman Pedagog Sevil Yavuz başta Milliyet.com.tr olmak üzere alanıyla ilgili yazılar yazmakta ve yine bu kurumların dergi ve gazetelerinde yazıları yayınlanmakta, TV Programları ve Ana Haber Bültenlerinde uzman görüşlerini paylaşmaktadır. Ayrıca uzun yıllar P&G'nin Prima & Orkid markasının pedagojik danışmanlığını yaptı. Sektörün en iyi firmalarına alanı ile ilgili kurumsal danışmanlık yapmaya, çeşitli sosyal sorumluk projelerinde yer almaya devam etmektedir.


Aynı zamanda 2008 yılında Türkiye'de bir ilk olarak, sadece ebeveynler ve çocuklar için açtığı "SEVİL YAVUZ PSİKOLOJİ ENSTİTÜSÜ'nde ebeveynlere anne baba becerilerini geliştirebilmeleri için eğitim, danışmanlık ve terapi hizmeti vermeye devam etmektedir. Ayrıca Reklam Özdenetim Kurulunda (RÖK) Çocuk ve Aile Psikolojisi konusunda bilirkişi olarak danışmanlık yapmaktadır.


Halen Klinik Psikoloji Doktora (PhD) Eğitimine devam etmekte ve Beykent Üniversitesi'nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Yaklaşık 15 sendir  Çocuk, Ergen ve Yetişkinlere çalışmaktadır.

 

Üye Olduğu Kuruluşlar
- American Psychological Association –APA  
- Association for Play Therapy- APT
- BÜMED (Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği)
- RÖK (Reklam Özdenetim Kurulu)
- EMDR Derneği Üyesi

-TAKOYDER (Tüm Akıl Oyunları Eğitim ve Araştırma Derneği) Onursal Üyesi

-Norma Hukuk Derneği Onursal Üyesi

-Tanık Hukuk Derneği Onursal Üyesi

-Anne Meclisi Derneği Kurucu Üyesi

 

 

Kurumsal Referanslar
RÖK www.rok.org.tr
Veet Türkiye http://www.veet.com.tr
AFF Reklam www.affreklam.com
Çilek Mobilya www.cilek.com.tr
Procter & Gamble (P& G) http://www.pg.com.tr/
Medyaevi: http://www.medyaevi.com.tr/
Prima: http://www.prima.com.tr/tr_TR/home
Orkid: http://www.orkid.com.tr/
ve http://www.kizlararasinda.com/
Mermedya: http://www.mermedya.com/
Rdb Reklam Şirketi http://www.rdb.com.tr/
Kale Holding A.Ş http://www.kale.com.tr

 

SEVİL YAVUZ'nun  Hizmet Alanları

- Çocuk Psikolojisi, Aile Danışmanlığı ve Eğitimleri

- Kurumsal Eğitim Programları, Seminer, Atölye Çalışmaları

- Kurumsal Pedagojik Danışmanlık, Proje Geliştime ve Marka İletişimi

- Sosyal Sorumluluk Projeleri ve  Sivil Toplum Çalışmaları

-Medya ve Basın Danışmanlığı ve Uzman Görüşü

-TV  Programları Danışmanlığı ve  Haber Bültenleri

- Köşe Yazarlığı ve Makale Paylaşımı


Uyguladığı Terapi Yöntemleri

-Çözüm Odaklı Terapi (Solution Foced Therapy)
-Geçmiş Yaşam Terapisi (Past Life Therapy)

- Çocuk Merkezli Oyun Terapisi (Child-Centred Play Therapy)

- Çocuk-Ebeveyn İlişkilerini Geliştirme Terapisi-CRPT (Child-Parent Relationship Therapy)
-Gelişimsel Oyun Terapisi (Developmental Play Therapy)
- Theraplay Oyun Therapisi (Theraplay)
- Theraplay Grup Çalışması (Group Theraplay)

- Dışa Vurumcu Oyun Terapi Yöntemleri (Expressive Play Therapy)
   1- Sanat Terapisi (Art Therapy)
   2- Kum Tepsisi Terapisi (Sand Tray Therapy)
   3- Kukla Terapisi (Puppet Interview)

- Kısa Süreli Oyun Terapisi (Short Term Play Therapy)
- Özel Çocuklarla Oyun Terapisi Yöntemleri (Play Therapy with Children with Special Problems)
  1. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozuklu (DEHB) olan Çocuklarla (Play Therapy with ADHD)
  2. Karşıt Gelme Bozukluğu (KGB) olan Çocuklarla Oyun Terapisi (Play Therapy with OD)
  3. Taciz Yaşamış Çocuklarla  (Play Therapy with Abused Children)
  4. Anne-babası Boşanmış Çocuklarla (Play Therapy of Children with Divorced Parents) Oyun Terapisi

- Aile Terapisi (Family Therapy)
- EMDR Terapisi-EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing)
- Regresyon Terapisi (Regression Therapy-RT)
- Çift Terapisi (Couple Therapy)

Klinik Psikoloji Eğitimi

- Dr.Avi Goren-Bar tarafından verilen Klinikte Dışavurumcu Sanat Terapisi Eğitimine devam ediyor.

-Dr. Emel Stroup tarafından verilen Kognitif Terapi Yönelimli Klinik İlk Görüşme & Terapi Becerileri eğitimini almıştır.

-Dr. Emel Stroup tarafından verilen Kognitif Terapi İlkeleri ve Depresyon Tedavisinde Uygulanması eğitimini almıştır.

- The Wellness Enstitute onaylı eğitmen Reyhana Seedat tarafından verilen Kalp Merkezli Hipnoterapi eğitimi almıştır.

-EARTh College'den Christine Alisa tarafından verilen "Past Life Therapy with Children and Adolescents" eğitimini aldı.

-BRIEF London ve DBE işbirliği ile Brief London kurucularından Chris Iveson tarafından verilen Çözüm Odaklı Terapi (Solution Foced Therapy) I. Düzey Eğitimini almıştır.
-Parent Effectiveness Training-P.E.T Etkili Anne Baba Eğitimcisi eğitimini başarıyla tamamlamış Gordon Training Institude (GTI) tarafından akredite P.E.T eğitimci sertifikasını almıştır.
-Klinik Psikoloji Doktora eğitimi kapsamında Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Onur Saltuk Dönmez’den Çocuk Psikopatalojisi Süpervizyonu ve Psikiyatrist Dr. Özgür Öğütcen’den Psikanaliz Süpervizyonu almıştır.
-Klinik Psikoloji Doktora eğitimi kapsamında Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Kurucu Başkanı Psikiyatrist Dr. Murat Dokur’dan İlişki Süpervizyonu ve Klinik Psikolog Dr. Gulin Güneri'den CBT Süpervizyonu almıştır.
-Klinik Psikoloji Doktora Eğitimi kapsamındaki Klinik stajını tamamlamıştır.
-EMDR Derneği ve Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından düzenlenen EMDR.1.Düzey ve 2. Düzey Eğitimini ve Süpervizyonu  Emre Konuk'dan almıştır.
-TheTheraplay® Institute ve Uluslararası Oyun Terapisi Derneği (APT-Association of Play Therapy) onaylı 1. Seviye Theraplay® ve MEM (Marschak Etkileşim Metodu) Eğitimi, Grup Theraplay Eğitimi ve Theraplay Grup Süpervizyonları Eğitimini Theraplay® ve Oyun Terapisti, Süpervizörü ve Eğitmeni Marlo L.-R. Winstead, RPT/S’den almıştır.
-Uluslararası Oyun Terapisi Derneği (APT-Association of Play Therapy) onaylı Registered Play Therapist Reyhana Seedat tarafından verilen çeşitli oyun terapisi modellerini ve bunların süpervizyon çalışmalarını içeren iki senelik “Oyun Terapisti Sertifika Eğitimini" tamamlamıştır.
-Ayrıca Family Enhancement and Play Therapy  Merkezi Kurucusu PhD, Dr. Risë VanFleet tarafından verilen "Intensive Filial Therapy (Yoğunlaştırılmış Filial Terapi) ve Child-Centred Play Therapy (Çocuk Merkezli Oyun Terapisi) eğitimlerini,
-ABD'li Dr.Byron ve Dr.Carol Norton tarafından eğitimi verilen "Experiential Play Therapy (Deneyimsel Oyun Terapisi) eğitimini,
-Uluslararası Oyun Terapisi Derneği ( APT-Association of Play Therapy) onalylı Registered Play Therapist Reyhana Seedat tarafından verilen CRPT (Child-Parent Relationship Therapy) ve Developmental Touch Play Therapy (Gelişimsel Oyun Terapisi) eğitimlerini alarak Filial ve Oyun Terapisti olarak ailelerle ve çocuklarla klinik çalışmalarına devam ediyor.
-Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzmanı, Prof. Dr. Mücahit Öztürk'ten " Çocuk ve Ergen Psikopatalojisi" ve Bilișsel DavranıșçıPsikoterapiler Derneği Prof. Dr. Hakan Türkçapar'dan Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimini aldı.
-PETD (Psikoloji Eğitimleri ve Terapileri Derneği)'den bir senelik "Aile ve Çift Terapisi" sertifika programını tamamlayarak çiftlerle çalışmaya başladı.
-CETAD (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği)'dan Cinsellik ve Cinsel Tedaviler 1.Modül Eğitimini aldı.
-"Portage Erken Eğitim Paketi" sertifikasını aldı.
-The International Board of Regression Therapy (IBRT) UluslararasıRegresyon Terapistleri Bord'u onaylı Regresyon (Geçmiş Yaşam) Terapisi Eğitimini 1-2 Modül eğitimini tamamlayarak regresyon terapisti oldu.

 

Psikolojik Değerlendirme ve Test Eğitimleri
-Anne-Baba-Çocuk ilişkisini değerlendirmek için kullanılan MEM (Marschak Etkileşim Metodu) Eğitimi, Theraplay® ve Oyun Terapisti, Marlo L.-R. Winstead, RPT/S’den almıştır.
- PETD (Psikoloji Eğitimleri ve Terapileri Derneği)'den WISC-R Zeka Testi uygulayıcı eğitim sertifikasını aldı.
-Psikolojik Testler Derneğinden T.A.T (Tematik Algı Testi) ve MMPI (Minesota Cokyonlu Kisilik Envanteri) eğitimi sertifikasını aldı.
-PETD (Psikoloji Eğitimleri ve Terapileri Derneği)'den çocuklara uygulanan projektif testler olan C.A.T (Çocuklar için Algı Testi), Luisa Düss Psikanalitik Öykü Testi eğitimi sertifikasını aldı.
-Gelişimsel Çocuk Nöroloji Derneği tarafından adaptasyon çalışması yapılan "Denver II Gelişim Tarama Testi" uygulama eğitimi aldı.
-Psikolojik Testler Derneğinden "Peabody Resim Kelime Testi, Metropolitan Okul Olgunluk Testi, Bender Gestalt Görsel-Motor Algı Testi, Burdon Dikkat Testi, Gesell Gelişim Testi, AGTE Ankara Gelişim Tarama Envanteri, Porteus Labirentleri Zeka Testi, Good Enough Testi, Draw a Person Testi,Catell 2A Zeka Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Foristig Gelişimsel-Görsel Algı Testi" uygulayıcı eğitimlerini aldı.

 

Uluslararası Bildiriler ve Katıldığı Seminerler
- XII. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’nde “Aile içi Şiddet ve Saldırganlık” konulu tezini Sözlü bildiri olarak sundu.
- XII. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongres’nde Nancy L. Murdock tarafından gerçekleştirilen “Integrative Approach to Couple Counseling (Çift Danışmanlığında Bütünleyici Yaklaşım) Workshop”çalışmasına katıldı.
-XII. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi’nde “Mental Heath Counseling Working Group (Ruh Sağlığı Danışmanlığı Çalışma Grubu) katılım sertifikası aldı.
-17. Ulusal Psikoloji Kongresi, Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof.Dr.Aydan Gülerce sunumuyla AYDA (Aile Yapı Değerlendirme Aracı) Çalışma Grubuna Katıldı.
- Avrupa Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Eğitim Kongresi ve Kent State Üniversitesi'nden Prof.Dr.Genenieve Davis ve Prof.Dr. Trish Koontz sunumuyla 3-12 yaş Çocuklarında Matematiksel Düşünce Eğitimi Atölye Çalışmasına katıldı.
- İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü tarafından düzenlenen Eğitim Psikolojisi Sempozyumuna katıldı.
-Marmara Üniversitesi ve TODEV işbirliğiyle düzenlen 3. İstanbul Otizm Eğitim Günleri Seminerine katıldı.
-Bahçeşehir Üniversitesi tarafından düzenlenen Kariyerin Küçük Adımları Okul Öncesi Döneminin Çocuğun Gelişimine ve Geleceğine katkıları" Konferansına katıldı.

Uzman Pedagog & Klinik Psikolog Sevil Yavuz

[email protected]

Kreş ve Yuva Rehberiniz

Uzman Pedagog ve Klinik Psikolog Sevil Yavuz Makaleleri

Çocuk gelişimde babanın önemi
19
AĞUSTOS
Çocuk gelişimde babanın önemi
Yazar :Sevil Yavuz                Kategori :Çocuk & Gelişim
19 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 238
Çocukların sağlıklı gelişiminde anne babanın etkisi tartışılmaz. Bu alanda yapılan sayısız araştırma anne babanın çocuğun gelişimindeki rolünü kanıtlıyor. Hamilelik döneminden itibaren annenin psikolojisi, doğduktan sonra ise nasıl bakım verdiği çocuğun gelişimini ve kişiliğini belirliyor. Bu yolculukta annenin çok önemli rolü olduğu gibi babanın da hafife alınmayacak önemli bir rolü vardır. Büyütme sorumluluğunu daha çok anne alır. .. Daha Fazlası.
Bakıcınız bebeğinizin ruh sağlığını belirler !
11
AĞUSTOS
Bakıcınız bebeğinizin ruh sağlığını belirler !
Yazar :Sevil Yavuz                Kategori :Çocuk & Gelişim
11 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 175
Toplumdaki sosyo-ekonomik yapının değişmesi, çekirdek aile sayısının artması ve en önemlisi annelerin çalışma hayatına katılmasıyla bebek bakıcısına duyulan ihtiyaç arttı. Anne evde kalıp bebeğine baksa maddi durumu müsaade etmiyor; bakıcı bulup işe gitse içi rahat etmiyor... Daha Fazlası.
Çocuklarınızı koruyun! Pedofili çok yakınınızda olabilir!
04
HAZİRAN
Çocuklarınızı koruyun! Pedofili çok yakınınızda olabilir!
Yazar :Sevil Yavuz                Kategori :Çocuk & Psikoloji
04 HAZİRAN tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 327
Çocuklarınızı pedofiliden koruyun! Pedofilik bireyler sizin ve çocuklarınızın güvenini kazanır Çocuklarınızı Pedofilik bireylerden koruyun! Son günlerde üst üste yaşanan üzücü olaylardan dolayı bu yazıyı yazarak anne babaları “pedofili” hastalığı, halk diliyle “sübyancılık” hakkında bilgilendirmek istedim. Çocuklar en çok güvendikleri insanlara karşı savunmasızdırlar!.. Daha Fazlası.
İnternet ve Sosyal Medyada Çocuk fotoğrafı paylaşmanın tehlikeleri
04
HAZİRAN
İnternet ve Sosyal Medyada Çocuk fotoğrafı paylaşmanın tehlikeleri
Yazar :Sevil Yavuz                Kategori :Çocuk & Psikoloji
04 HAZİRAN tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 328
Son dönemlerde sosyal medya da bebek, çocuk videoyu ve fotoğrafı paylaşmak bir moda haline geldi. Birçok anne baba sosyal medya da paylaşılan bu görsellerin çocuk istismarına davetiye çıkardığından ve olası tehlikelerinden habersizdir. Anne babalar çocukların bu fotoğraflarını gizle hesaplarda paylaştığını düşünse de istismarcıların %80'nin çocuğun en yakını da bulunduğunu düşünürsek hesap gizli ya da herkese açıkta olsa benzer riskleri taşıyor... Daha Fazlası.