gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz
Uzman Klinik Psikolog ve Pedagog Gülşah Öztürk Erten

Gülşah Öztürk Erten

Uzman Klinik Psikolog ve Pedagog

Uzmanlık Alanları: Aile, Çocuk ve Ergen Terapileri, Oyun Terapisi, EMDR Terapisi  

Gülşah ÖZTÜRK ERTEN, Selçuk Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans eğitimini 2008 yılında tamamlamıştır. Mezuniyeti sonrasında farklı eğitim kurumlarında psikolojik danışmanlık hizmetlerinde bulunmuş, ailelere yönelik çeşitli seminer ve eğitimler düzenlemiştir. Psikoterapi Enstitüsü’nde 3 yıl süren; teorik, formülasyon ve süpervizyondan oluşan ileri seviye psikoterapi eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Erten, Uzmanlığını Esenyurt Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji alanında tamamlamış, “Bağlanma tarzları ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişki” konusunu incelemiştir. Yetişkinlikte yaşanan sorunların temelinin çocukluk ve ergenlik döneminde oluşmasından dolayı Erten’i, çok iyi iletişim kurduğu ve anladığı, çalışmaktan çok keyif aldığı ve başarılı olduğu “çocuk ve ergen terapilerinde” uzmanlaşmaya yöneltmiştir. Aynı zamanda bu alanda çalışan bir uzmanın aile bireylerinin kişilik yapılarını doğru değerlendirebilmesi açısından psikoterapi alanında da yetkinliğinin olması gerekliliğine inanmıştır. Aldığı eğitimlerle, sürekli kendisini yenileyerek ve geliştirerek bu alanda bilgi birikimini artırmıştır. Psikoloji alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen eğitim ve seminerlere katılmıştır ve halen teorik ve pratik bilgilerini zenginleştirmek için güncel eğitim programlarını takip etmektedir.   Tüm danışanların kendilerine özgü bir ruhsal yapısı olduğunu ve terapi sürecinde tek bir yaklaşımın danışanı bütünüyle ele alamayacağını düşünerek terapilerinde Bütüncül Psikoterapi Yaklaşımını benimsemiştir.

Gülşah ÖZTÜRK ERTEN, Oyun Terapisini etkin şekilde terapilerinde kullanmaktadır. Çünkü çocuklar, iç dünyasını sembollerle yansıtabildiği oyun terapilerinde olumsuz yaşantılarını yeniden yapılandırabilmekte, anlamlandırabilmekte ve değiştirme şansına sahip olmaktadırlar. Çocuklar bu terapilerde duygularını tecrübe ve ifade etmeyi öğrenirler, empati geliştirirler, özgüvenleri artar, kabullenme duygularını geliştirirler. Bununla birlikte geçmişte yaşanmış travmaların ya da etkisi travmatik olan olayların çözümlenmesinde çok etkili olan EMDR (Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme)yöntemini de uygulamaktadır.  

Gülşah Öztürk Erten, Kaygılar – Korkular – TSSB ve diğer Anksiyete Sorunları – Çocukluk Depresyonu – Dikkat Eksikliği ve DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) – Öğrenme Güçlüğü -Uyum ve Davranış Bozuklukları – Dürtüsellik / Impulsivite – Okuma ve Konuşma Bozuklukları – Özgüven Sorunları – Psikolojik Ağrılar, Çocukta Baş Ağrısı ve Karın Ağrıları – Boşanma Sonrası Adaptasyon Sorunları, Çocukta Duygusal bozukluklar – Çekingenlik /utangaçlık – Saldırgan davranışlar -Yalan söyleme – Sınav Kaygısı – Huysuzluk nöbetleri – İnatçılık- Enürezis (Alt ıslatma)- Enkoprezis (Dışkı kaçırma) – Yeme bozuklukları – Travma ve yas süreci – Çocukluk takıntıları ve obsesif kompülsif bozukluk vb. alanlarda çocuk, ergen ve ailelerine yönelik bireysel danışmanlık ve psikoterapi hizmeti sunmaktadır.

Katıldığı Eğitimler: * Bütüncül Psikoterapi Eğitimi (Uzm.Dr.Tahir Özakkaş) – (Teori 360 Saat), Psikoterapi Enstitüsü (2012-2013) * Bütüncül Psikoterapi Eğitimi (Uzm.Dr.Tahir Özakkaş) – (Formülasyon 288 Saat), Psikoterapi Enstitüsü(2013-2014) * Bütüncül Psikoterapi Eğitimi, Uzm.Dr.Tahir Özakkaş (Supervizyon 288 Saat), Psikoterapi Enstitüsü(2014-2015) * Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitimi, Prof. Dr. Byron Norton, Family Psychological Services (FPS) – Psikoloji İstanbul (2016) * Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Travma Eğitimi(EMDR) – (40 Saat), Emre Konuk, Davranış Bilimleri Enstitüsü(Mart 2013) * Cognitive Behavioral Therapy of Anxiety Disordes (Dr.ArthurFreeman)-(18 Saat), Departmant of Behavioral Medicine Midwestern Universty(Eylül-2013) *Çocuklarla Bilişsel Terapi, Yrd.Doç.Dr.Nevin Dölek (Ekim 2016 ) * Aile Danışmanlığı Eğitimi (450 Saat), Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (2013) * Denver II Gelişimsel Tarama Testi Uygulamalı Eğitimi (Prof.Dr.Banu Anlar-Prof.Dr.Kalbiye Yalaz), Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği (2014) * Psikolojik Bilgilendirme ve Anlamlandırma-Debrifing (18 Saat), Milli Eğitim Bakanlığı (2010) * Psikoeğitim (18 Saat), Milli Eğitim Bakanlığı (2010) * 7-19 Yaş Aile Eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı – UNICEF (2010) * Temel Kabiliyetler Testi 7-11, Milli Eğitim Bakanlığı (2011) * Eğitimde Yaratıcı Drama (42 Saat), Milli Eğitim Bakanlığı (2015) * Temel Yetenekler Testi 6-8, Milli Eğitim Bakanlığı (2016) * Metropolitan Okul Olgunluğu Testi * AGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri) *CAS Testi (Bilişsel Değerlendirme Sistemleri Testi), İstanbul Üniversitesi

Mail adresi : [email protected]

www.gulsahozturkerten.com

Kreş ve Yuva Rehberiniz

Uzman Klinik Psikolog ve Pedagog Gülşah Öztürk Erten Makaleleri

Israrcı Çocuklara HAYIR Diyebilmek
06
EYLÜL
Israrcı Çocuklara HAYIR Diyebilmek
Yazar :Gülşah Öztürk Erten                Kategori :Çocuk & Eğitim
06 EYLÜL tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 1896
Günümüzde ebeveynlerin çok zorlandıkları konulardan biri de çocuklara sınır koyabilmek ve hayır diyebilmektir. Aileler öz güveni yüksek, mutlu çocuk yetiştirebilmenin ancak çocukları serbest bırakarak mümkün olabileceği gibi yanlış bir düşünceye kapılabiliyorlar. Ancak sınırlar tam aksine bir çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlar... Daha Fazlası.
Kardeş Kıskançlığı ve Taht Kavgası
07
TEMMUZ
Kardeş Kıskançlığı ve Taht Kavgası
Yazar :Gülşah Öztürk Erten                Kategori :Çocuk & Aile
07 TEMMUZ tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 501
Hem ebeveynler için hem de kardeşi dünyaya gelen çocuk için hayatlarında birden yeni bir sayfa açılmıştır. Bu dönemde özellikle çocuk çok fazla değişiklikle karşı karşıya kalmıştır. Bu yenilikler çocuklar için endişe vericidir ve tepki göstermelerine neden olmaktadır. Bazı çocuklarda çok belli başlı kıskançlık göstergesi davranışlar gözlemlenirken, bazı çocuklar daha sessiz sakin yaşar bu dönemi. Ancak bilinmelidir ki kıskanmayan çocuk yoktur... Daha Fazlası.
Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar
07
AĞUSTOS
Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar
Yazar :Gülşah Öztürk Erten                Kategori :Çocuk & Gelişim
07 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 507
Çocukları okul öncesi dönemde olan birçok ebeveynin aklındaki temel sorulardan biri de doğru zamanın hangi yaş aralığı olduğudur. Bir tencere içindeki patlayacak mısır misali her çocuk için bu süre birbirine yakın olsa da aynı değildir. Her çocuk özel ve biriciktir. Bununla birlikte temel güven duygusu ve ayrışmanın gerçekleştiği 0-3 yaş dönemi hakkında bilgi sahibi olduğumuzda bu sorunun cevabı hakkında da fikir sahibi olabiliriz... Daha Fazlası.
Çocuklarda Hayali Arkadaşlar
07
HAZİRAN
Çocuklarda Hayali Arkadaşlar
Yazar :Gülşah Öztürk Erten                Kategori :Çocuk & Eğitim
07 HAZİRAN tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 445
Bir çocuğun hayal gücü karşısında yetişkinler çoğu zaman şaşırır kalır. Taptaze zihinleriyle büyüleyici bir hayal dünyasına sahiptirler. Oyuncaklarını arkadaş ilan edip onlarla yaşayan çocuklar veya kendilerine görünmeyen hayali arkadaş yaratmak çocukların hayal dünyasının ne kadar geniş olduğunu göstermektedir. Bu durum başlangıçta ebeveynleri korkutsa da araştırmalar gösteriyor ki hayali arkadaşa sahip çocuklar daha zeki ve yaratıcı oluyorlar... Daha Fazlası.