gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz
Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt

Özge Selçuk Bozkurt

Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünde lisans eğitimimi tamamlayıp (2003) sonrasında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim Programında Üstün Yetenekli Çocukların Erken Dönemde Belirlenmeleri üzerine yüksek lisans eğitimimi tamamlayarak bilim uzmanlığı unvanını aldım (2007).

Ankara’da bir Özel Eğitim İlköğretim Okulunda Uzman Özel Eğitimci olarak görev yaptıktan sonra bir kamu kreşinde Çocuk Gelişim Uzmanı ve sonrasında Kreş Müdürlüğü görevini yürüttüm.  Oğlum Arca’nın ailemize katılması ile “çocuk bakımı mı, kariyer mi” sorusuna, “çocuk bakımı” cevabını verip bu süreyi evde çocuğumla geçirmeye karar verdim.

Bu süreçte annelerin evde çocukları ile neler yapabileceklerine yönelik çalışmalar yürütüp, araştırma ve önerilerimi anneler ile paylaştım ve paylaşmaya devam etmekteyim.

Halen Bursa Babyplay Anne Bebek Oyun Grubu ve Aktivite Merkezinde mesleğimi yapmaktayım.

 

Mesleki-Bilimsel Çalışmalar:

2003 - Lisans tezi: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarda Görsel Algı Becerilerinin İncelenmesi…

2007 - Yüksek Lisans Tezi: Okul Öncesi Dönemde Öğretmenleri Tarafından Yaşıtlarına Göre Üstün ve Özel Yetenekli Olarak Aday Gösterilen Çocukların Gelişim Özelliklerinin İncelenmesi

2005- İngiltere Üstün Yetenekli Okulöncesi ve İlköğretim Dönemindeki Çocukların Eğitim Programlarının incelenmesi- AB Leonardo Da Vinci Değişim Programı (Proje Katılımcısı)

2007- WORLD COUNCIL FOR GIFTED AND TALENTED CHILDREN. 17TH BIENNIAL WORLD CONFERENCE 5-10. 08.2007, UNIVERSITY OF WARWICK, ENGLAND.Study of the Development Features of Children Nominated by Teachers in Preschool Period as Gifted and Talented in Accordance with Their Peers (Bebeklik ve Okulöncesi Dönemde Yaşıtlarına Göre Üstün ve Özel Yetenekli Olan Çocukların Gelişim Özelliklerinin İncelenmesi). (Bildiri Sunumu)

2014- Oyun Terapisi Eğitim Sertifikası : Çocuk Merkezli ve Deneyimsel Oyun Terapistliği Teorik ve Pratik Eğitim Programları.

[email protected]

Özge SELÇUK BOZKURT
Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı
(Gelişimsel ve Pedagojik Danışman)
Oyun Terapisti

Kreş ve Yuva Rehberiniz

Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt Makaleleri

Çiş tamam peki ya kaka
20
MAYIS
Çiş tamam peki ya kaka
Yazar :Özge Selçuk Bozkurt                Kategori :Çocuk & Eğitim
20 MAYIS tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 686
Özellikle 2-4 yaş arasında, Kakayı ayakta bezine yapmaya alışık olan çocuklar, bu süreçte "oturarak kakayı bırakma" aşamasında zorluk çekebilmektedirler. Normaldir; vücut ayakta iken dışkılamaya alışmıştır, kendi iradesinin dışında oturtularak yapmak istemeyecek, hatta bu durumu tepki ile karşılayacak belki de sizi "acaba daha erken mi" diye düşünmeye sevkedebilecektir. .. Daha Fazlası.
Terrarium Yapıyoruz
20
NİSAN
Terrarium Yapıyoruz
Yazar :Özge Selçuk Bozkurt                Kategori :Çocuk & Spor
20 NİSAN tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 597
Hadi bakalım önce heceleme ile başlayalım (te-rar-yum diye okuyabilirsiniz) söylenişi zor olan bu kelimenin kökeni İngilizceden "Terrarium" yani "Terrain" kelimesinden türemiştir. Terrain arazi demektir. Hıh, işte teraryum, bu arazinin akvaryum gibi bir kapta oluşturulmuş şeklidir. Bu kaplarda bazı hayvanlar ve bitkiler yetiştirilebilmektedir. Biz evde şimdilik bir başlangıç yapmak için bitkilerle denemek istedik; Terrarium yoğun nem isteyen bitkileri yaşatabilmek amacıyla yapılıyor, bitkiler ağzı kapalı ortamda nefes alıyor, terliyor sonra damlacıklar tekrar kendi kendilerini suluyor... Daha Fazlası.
Oyun Grubu Nedir,Nasıl Olmalıdır ?
20
NİSAN
Oyun Grubu Nedir,Nasıl Olmalıdır ?
Yazar :Özge Selçuk Bozkurt                Kategori :Çocuk & Psikoloji
20 NİSAN tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 788
Aslında hep var olan ancak küçük çocuklu annelerin daha çok kullandığı bir tabirdir “oyun grupları”. Eskiden, çocuğu ile akran ailelerle görüşen ya da çocuğunu parka sosyalleşmesi için götüren annelerimiz günümüzde artık oyun gruplarını tercih etmekteler... Daha Fazlası.
Çocuğum Benimle Neden Faaliyet Yapmıyor ?
20
NİSAN
Çocuğum Benimle Neden Faaliyet Yapmıyor ?
Yazar :Özge Selçuk Bozkurt                Kategori :Çocuk & Psikoloji
20 NİSAN tarihinde yayınlandı.
Görüntülenme : 456
Bu soruyu o kadar çok soran anne var ki! " Çocuğumla birşeyler yapmak istiyorum ancak çok hareketli masa başına oturamıyorum" , "çocuğumun dikkati hemen dağılıyor, hiç birşey yapamıyoruz", " ben yapıyorum, o hemen bozuyor", "Hiç birlikte birşey yapamıyoruz" ..... Daha Fazlası.