gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Çocuk & Psikoloji Makaleleri

Korku Kültürü ve Çocuk
14
AĞUSTOS
Korku Kültürü ve Çocuk
Yazar :Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan            Kategori :Çocuk & Psikoloji
14 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Çocuklar bizi olur olmaz yerlerde zor durumda bırakırlar. Bizim de işin içinden çıkamadığımız durumlarda onun çekindiği ya da korktuğu kişileri, nesneleri hatırlatırız. Bir nevi korkuturuz. Bu bizim işimize gelen en kısa en pratik yoldur. Çocuk korkunca siner, anne-babayı zor durumdan kurtarır. Biz de rahat ederiz... Daha Fazlası.
Ailenin ilgisi çocuğun suça itilmesini önlüyor
14
AĞUSTOS
Ailenin ilgisi çocuğun suça itilmesini önlüyor
Yazar :Prof. Dr. Nevzat Tarhan            Kategori :Çocuk & Psikoloji
14 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Çocuğun suça itilmesinde aile faktörünün ve aile eğitiminin önemli olduğunu vurgulayan Üsküdar Üniversitesi Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Çocuğuyla ilgili olan ailelerde çocuğun suça itilmesi, istismara uğraması riski azalıyor. Anne-babanın çocuk üzerinde denetim sahibi olması madde kullanımında caydırıcı oluyor. Bağımlılık risk gruplarına bakıldığında riskin daha çocuk aile bağları zayıf çocukları kapsadığını görüyoruz” diye konuştu... Daha Fazlası.
Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamanın psikolojik zararları !
11
AĞUSTOS
Çocuklarınızı başka çocuklarla kıyaslamanın psikolojik zararları !
Yazar :Psikolog Damla Doğru            Kategori :Çocuk & Psikoloji
11 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Anne babaların farkında olmadan yaptıkları en büyük yanlış çocuklarını teşvik etme amacıyla kardeşleri ya da diğer çocuklarla kıyaslamaktır. Fakat kıyaslama çocukların en sevmediği tutumların başında gelmektedir. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyasladığınızda yanlışını fark edeceğini, o kişiyi örnek alarak yanlışını düzelteceğini düşünürsünüz; fakat tam tersi şekilde kendi eksiklikleri ve yanlışlarını ‘sen bu kişiden kötüsün’ mesajıyla alan çocuk bu durumdan oldukça rahatsız olacaktır... Daha Fazlası.
Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği
11
AĞUSTOS
Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği
Yazar :Pedagog ve Psikolog Aykut Akova            Kategori :Çocuk & Psikoloji
11 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu aşırı hareketlilik, dikkat sorunları ve istekleri erteleyememe belirtileriyle ortaya çıkan bir psikiyatrik bozukluktur. Dikkat eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar, aşırı hareketlidir, dikkatleri çabuk dağılır, engellenmeye ve beklemeye tahammülleri yoktur. Sabırsızdırlar, kolay uyarılabilirler, çabuk kızar, hareketlenir ve kolay incinirler... Daha Fazlası.