gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Çocuk & Psikoloji Makaleleri

İnternet ve Sosyal Medyada Çocuk fotoğrafı paylaşmanın tehlikeleri
04
HAZİRAN
İnternet ve Sosyal Medyada Çocuk fotoğrafı paylaşmanın tehlikeleri
Yazar :Uzman Pedagog ve Klinik Psikolog Sevil Yavuz            Kategori :Çocuk & Psikoloji
04 HAZİRAN tarihinde yayınlandı.
Son dönemlerde sosyal medya da bebek, çocuk videoyu ve fotoğrafı paylaşmak bir moda haline geldi. Birçok anne baba sosyal medya da paylaşılan bu görsellerin çocuk istismarına davetiye çıkardığından ve olası tehlikelerinden habersizdir. Anne babalar çocukların bu fotoğraflarını gizle hesaplarda paylaştığını düşünse de istismarcıların %80'nin çocuğun en yakını da bulunduğunu düşünürsek hesap gizli ya da herkese açıkta olsa benzer riskleri taşıyor... Daha Fazlası.
Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı
27
TEMMUZ
Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı
Yazar :Uzman Klinik Psikolog Büşra Güneş            Kategori :Çocuk & Psikoloji
27 TEMMUZ tarihinde yayınlandı.
Çocukların uydurma söylemesi ebeveynleri epeyce endişelendiren tek konudur. Çocuğun sıhhatli gelişimi amaçlı dikkatle ele alınması gerekiyor zira uydurma karşısında verilen reaksiyonlar bu davranışın devamını ve hepten sıklaşmasına neden olabilmektedir . Çocukların söylemiş olduğu yalanlar yaşlarına göre çeşitlilik gösterebilir... Daha Fazlası.
Hiçbir Çocuk Şiddeti Unutmuyor
16
MAYIS
Hiçbir Çocuk Şiddeti Unutmuyor
Yazar :Pedagog Gülşen Yıldırım            Kategori :Çocuk & Psikoloji
16 MAYIS tarihinde yayınlandı.
Aile içi şiddet; bir bireyin eşine, çocuklarına, anne babasına, kardeşlerine ve/veya yakın akrabalarına karşı uyguladığı her çeşitli agresif davranıştır. Yukarıdaki tanıma yalnızca kaba güç içerir davranışlar değil; aşağılamak, tehdit etmek, uygun fiyat özgürlüğünü kısıtlamak ve mahrum bırakmak benzeri kuvvet gören bireyin kendisine meydana gelen saygısını, kendisine ve etrafına meydana gelen güvenini azaltan, korku duymasına gerek meydana gelen birçok tutum da girer... Daha Fazlası.
Strese Karşı Hobi
10
TEMMUZ
Strese Karşı Hobi
Yazar :Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan            Kategori :Çocuk & Psikoloji
10 TEMMUZ tarihinde yayınlandı.
Stres, hayat kalitemizi düşüren hayatımızı negatif yönde etkileyen ruhsal bir rahatsızlıktır. Stresin pek çok etkeni olabilmektedir. Yaşadığımız travmalar, başarısızlıklar, iş temposu, yoğunluk ve yorgunluk, mevsimsel etkiler. Güneşin yüzünü göstermesiyle, havaların ısınmasıyla baskı yaratan etmenler azalmaktadır. Güneş, bununla birlikte yaşadığımız ruhsal olumsuzlukların da üst kısmına bir aydınlık olarak doğmaktadır ve huzur getirmektedir... Daha Fazlası.