gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Çocuk & Gelişim Makaleleri

Dikkat Eksikliği Teşhisleri Doğru mu ?
21
AĞUSTOS
Dikkat Eksikliği Teşhisleri Doğru mu ?
Yazar :Pedagog Öznur Simav            Kategori :Çocuk & Gelişim
21 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Okullarda eğitim, öğretimin başlaması ile çocukların kendilerini derslere verip veremedikleri, dikkat eksikliği olup olmadığı gündeme geliyor. Öğretmen, veli ve çocuk arasında ‘’acaba mı?’’ diye arayışlara giriliyor. Nöroloji doktorlarına gidiliyor, beyin dalgalarına vs. Bakılıyor. Sonuçta olumsuz bir şeye rastlanamıyor. Ya da bazı testler uygulanıyor, öğretmen ve ebeveyn görüşlerine başvuruluyor... Daha Fazlası.
Çocuk merkezli oyun terapisi ( non- directive)
19
AĞUSTOS
Çocuk merkezli oyun terapisi ( non- directive)
Yazar :Pedagog Gülşen Yıldırım            Kategori :Çocuk & Gelişim
19 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Oyun; çocukların kendilerini, duygularını, isteklerini, sıkıntılarını ifade edebilmek için kullandıkları doğal iletişim dilidir. Çocukların yetişkinler gibi kendilerini ifade etmeleri kolay değildir. Biz yetişkinler çevremizle iletişim kurmak için nasıl kelimeleri kullanıyorsak çocuklar da oyunu kullanırlar. Çocuklar oyun oynayarak kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamda çözemediği duygularla baş edebilmeyi, olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenirken kendilerini hakkında da birçok bilgi verirler... Daha Fazlası.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite konusunda anne ve babalara öneriler
19
AĞUSTOS
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite konusunda anne ve babalara öneriler
Yazar :Psikolog Damla Doğru            Kategori :Çocuk & Gelişim
19 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu son zamanlarda pek çok anne babanın sorunu haline gelmiştir. Genellikle 4-5 yaş civarında belirtilerin belirgin hale geldiği bu bozukluk, çocuğun okul hayatının başlamasıyla birlikte dikkat eksikliği nedeniyle okul başarısında sorunlar yarattığı için aileyi daha çok endişelendirmektedir... Daha Fazlası.
Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı ?
14
AĞUSTOS
Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı ?
Yazar :Uzman Psikolog Esin Özer Bakır            Kategori :Çocuk & Gelişim
14 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Günümüzde telefon, tablet kullanımı, televizyon izleme ortalama 1 yaş hatta bazen daha öncesinde başlıyor. Anne babalar kimi zaman bebeğin yemek yeme gibi ihtiyaçlarını karşılarken daha hızlı, rahat olabilmek, kimi zaman zihinsel/dil gelişimini destekliyor olduğu düşüncesiyle bebek/çocuklarını teknolojik aletlerin karşısına hapsediyor... Daha Fazlası.