gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Çocuk & Gelişim Makaleleri

Çocuklarda Oyun ve Oyuncak
11
AĞUSTOS
Çocuklarda Oyun ve Oyuncak
Yazar :Uzman Pedagog Hakan Emanetoğlu            Kategori :Çocuk & Gelişim
11 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Oyuncak seçimi genellikle ebeveynlerin ikilem içerinde kaldığı bir durum olarak karşımıza çıksa da gözden kaçırılan asıl nokta önemli olanın oyuncak değil oyun olduğudur. Oyun, birçok ailede, çocuklarının onları rahatsız etmeden kendi kendine oyalandığı bir süreç olarak değerlendirilse de, aslında çocuğun gelişim ve eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır... Daha Fazlası.
Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar
07
AĞUSTOS
Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar
Yazar :Uzman Klinik Psikolog ve Pedagog Gülşah Öztürk Erten            Kategori :Çocuk & Gelişim
07 AĞUSTOS tarihinde yayınlandı.
Çocukları okul öncesi dönemde olan birçok ebeveynin aklındaki temel sorulardan biri de doğru zamanın hangi yaş aralığı olduğudur. Bir tencere içindeki patlayacak mısır misali her çocuk için bu süre birbirine yakın olsa da aynı değildir. Her çocuk özel ve biriciktir. Bununla birlikte temel güven duygusu ve ayrışmanın gerçekleştiği 0-3 yaş dönemi hakkında bilgi sahibi olduğumuzda bu sorunun cevabı hakkında da fikir sahibi olabiliriz... Daha Fazlası.
Yaz Tatilini Nasıl Geçirmeliyiz ?
09
HAZİRAN
Yaz Tatilini Nasıl Geçirmeliyiz ?
Yazar :Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan            Kategori :Çocuk & Gelişim
09 HAZİRAN tarihinde yayınlandı.
Okulların tatile girmesiyle çocuklar için eğlenceli bir yaz tatili başlamış oldu. Öğrenciler bir eğitim/öğretim yılı boyunca okula gittiler, ödev yaptılar, proje hazırladılar ve sınavlara girdiler. Umarım tüm öğrenciler için güzel, başarılı ve keyifli bir eğitim/öğretim dönemi geçmiştir. Şimdi tatil zamanı. Tatiller çocuklar için iyi değerlendirildiği taktirde tam dinlenme sağlanmış olacak ve bir daha ki eğitim dönemine daha dinç ve heyecanlı başlamalarına imkan verecektir... Daha Fazlası.
Çocuklarda Gecikmiş Konuşma ve Nedenleri
04
HAZİRAN
Çocuklarda Gecikmiş Konuşma ve Nedenleri
Yazar :Pedagog Gülşen Yıldırım            Kategori :Çocuk & Gelişim
04 HAZİRAN tarihinde yayınlandı.
Anne-babaların çocuklarının gelişimine ilişkin olarak öncelikle bekledikleri aşama çocuklarının konuşmaya başlamasıdır. Bir çok çocukta gelişimin bir parçası olarak kendiğlinden gelişir ve devam eder. Bebek dünyaya geldiği andan itibaren önce ağlayarak, belli bir süre sonra ağlamanın yanında farklı sesler geliştirerek dış dünya ile iletişim kurar. Gelişim evrelerine baktığımızda 1 yaş civarı ilk anlamlı sözcüklerini çıkarıp, 2-3 yaş civarı ise anlaşılır bir biçimde konuşmaya başlamış olmasıdır... Daha Fazlası.