gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Ailemde Çocuk Var

Ailemde Çocuk Var
15
HAZİRAN
Ailemde Çocuk Var
Yazar :Uzman Pedagog Mehmet Teber
Kategori :Çocuk & Aile
Görüntülenme : 607

Yılın son günüydü. Bir senenin muhasebesini samimi bir şekilde yapıyordu. Geçen sene iş için bir sürü koşturmuş, yepyeni kurduğu şirket için gecesini gündüzüne katarak çalışmıştı. İşler güzel gidiyordu, çok şükür. Fakat bu yüklü tempo içerisinde ailesini ve bilhassa çocuklarını çok ihmal etmişti. Akşam saat On'da evine geldiğinde çocuklar çoktan uyumuş oluyordu. Sabahları onları okula bırakırken onlarla birazcık görüşebiliyordu. "İş tarafından çok başarılı fakat aile tarafından başarısız" bir yıl diye içinden geçirdi.

"Neyse, son olarak yeni seneye odaklanmalıyım."diyerek, kağıdı ve kalemi eline aldı. Yıllardır yaptığını yapacak, yepyeni sene için tespit edildiği amaçları tek kağıda yazacak ve gözünün önüne asacaktı. Anında işe koyuldu. Öncelikle satış amaçları, sonrasında ise gelir hedeflerini tespit edildi. Etkin alıcı sayısı ile ilgili önüne yepyeni hedefler koydu. Firmanın kurumsallaşması yerine yapacağı işleri tek bir listeledi. Bu sene personel memnuniyetine ve alıcı memnuniyetine mevduat yapacaktı. Bu memnuniyeti sağlamanın sokak haritasını çıkardı. İyi iş çıkarmıştı. Elindeki hedeflere bakınca kendisiyle gurur duydu.

Kalktı, meyve almak için mutfağa yöneldi. Dönerken bebeklerinin yatak odasına uğradı. Onların yanaklarına birer öpücük kondurdu. İşte tam da o anda yaptığı tek hatayı farklılık etti. Yepyeni sene hedeflerini belirlerken ailesine ve çocuklarına işaret eden hiçbir hedef belirlememişti. Adeta gündeminde onlar yoktu. Özünden utandı. Oysa tek önceki sene düştüğü hatayı tek sürü sıkı biliyordu. Tek Daha iş masasına yöneldi. Kızgındı, kızgınlığı kendineydi. Bu kez ailesi ve çocukları için tek hedef belirleyecekti. Düşüncelerini tek tek kağıda döktü. Uzunca bir uğraşın sonrasında meydana şu şekilde bir yazı çıktı:

"Bir seneyi daha geride bıraktım. Her yepyeni sene, her başlama, yepyeni hayaller ve hedeflerle başlar. 2012 senesinde hedeflerim ve hayallerim içinde çocuklarıma daha fazla yer vereceğim. Bu sene ailemle ve çocuklarımla daha çok zaman geçirmeyi, bu sene içerisinde çocuklarıma daha çok sarılmayı, onlarının gözünün içerisine daha çok bakmayı tahmin ediyorum. Çocuklarımı onların yüzlerine bakarak daha çok dinleyemeye, onlarla daha fazla hasbihal etmeye niyetliyim. Onların benimle oynamaktan hoşlandıkları oyunları onlarla daha fazla oynamaya çalışacağım. Çocuklarım bana gönderilmiş en kocaman hediyelerden biridir. Sevilmeleri için tek şarta gereksinimleri yoktur. Bu sebeple bu sene çocuklarımı karşılıksız seveceğim. Bu sevgim okul başarısı, onların akıllı-uslu olmaları benzeri konulara ilişkili olmayacak. Çocuklarıma durumda olan sevgimi, onlara altını çizen derin tek biçimde hissettirmek esasen üzerime düşen en kocaman vazife. Bunun yakınında çocuklarımla daha sıkı zaman geçirmek yerine, daha çok okuyacak, daha fazla araştıracak, uzmanlara daha da kulak vereceğim. Özetle bu sene, ailemin ve çocuklarımın daha fazla farkında olacağım."

Metine "Ailemde Çocuk Var!" başlığını verdi. İşyerine gittiğinde bu metnin çıktısını aldı ve arkadaşlarına dağıttı. Böylelikle tek farkındalık kıvılcımı oluşturmuş oldu. Bu kıvılcım kim bilir kaç ailede tesirini gösterecekti.

***
Not: Pedagoji Derneği "Ailemde Çocuk Var!" isimiyle bu gibi bir proje başlattı. Siz de yukarıdaki metni onaylıyorsanız ve altına imzamı atarım diyorsanız, Pedagoji Derneği'nin  www.pedagojidernegi.com web sitesine girip, iletişim formundan bilgilerinizi göndermeniz yeterli olacaktır. Dernek Ailemde Çocuk Var ismiyle hazırladığı sertifikayı kısa zaman içerisinde evinize gönderiyor.

Bu sene dünyamızda ve gündemimizde çocukların daha çok bulunması temennisi.

Uzman Pedagog Mehmet Teber
Uzman Pedagog Mehmet Teber

Uzman Pedagog Mehmet Teber 1980 yılında Kocaeli’nde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1998 yılında girdiği Boğaziçi Üniversitesi’nden 2003 yılında Onur Derecesi ile mezun oldu. İlk yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde “Eğitim Bilimleri” alanında ikinci yüksek lisansına ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yaptı.

Mehmet Teber, üniversite sonrasında özel okul, dershane, rehabilatasyon merkezi ve danışmanlık merkezi gibi birçok ..........

Pedagog Mehmet Teber

[email protected]

Sosyal Medya
www.facebook.com/mhmt.teber
http://twitter.com/mteber
http://www.youtube.com/user/tebermehmet