gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Küçük İnsanlar

Küçük İnsanlar
26
HAZİRAN
Küçük İnsanlar
Yazar :Psikolog Danışman Şafak Uzun
Kategori :Çocuk & Psikoloji
Görüntülenme : 295

Onlara pekçok kitap yazıldı. Filmler ve diziler çekildi. Her yerdeler. Şayet ciddi anlamda , çevrenize bakarsanız onları görebilirsiniz. Herşeyleriyle çok farklılar.

Bencildir… Minik birey, yalnızca kendini düşünür. Başkalarının çokta bir ehemmiyeti yoktur. İsteklerinin anında gerçekleşmesini bekler. Yaşamda tek hedefi; doymak bilmeyen isteklerinin karşılanmasıdır. Onun gözünde sizin üzülüp üzülmediğinizin ya da isteyip istemediğinizin bir manası yoktur. Yalnızca bizzat istekleri vardır.

Yöneticidir… Minik birey, asla gerçek manasıyla bir önder olamaz ama önder edasıyla çevresindekileri yönetmeye çalışır. Bunun amaçlı her çeşitli mücadeleyi vermekten de kaçınmaz. Aklınıza gelmeyecek yollar deneyerek bizzat talebi doğrultusunda olaylara yön sunmak arzu eder . Etrafında bizzat talebini yapacak birilerini bulur. Minik insandır yöneten. Ortalıkta olmasa dahi.

Sabırsızdır… Minik birey yer aldığı konum itibarıyla sabırsız olması beklenir. Nedeni ise yaşamında bu kavramı öğrenmemiştir ve de öğrenmeye uzunca bir zaman niyeti yoktur. Sabırsızlığını öyle bir anlam eder ki onun talebini anında uygulamak istersiniz. İsteklerinin anında gerçekleşmesini beklediğinden, bunları yapmaktan başka çare yoktur. Esasında bir yol vardır. Fakat bu yol zorludur. Her biri aracılığıyla aşılamayacak bir yöntemdir. Sabır, gerektiren bir yöntemdir .

Farklıdır… Onu anında fark edersiniz. Gözden kaçmasına olanak yoktur. Girdiği her ortamda anında uyarı çeker. Bazen sevimliliğini meydana koyar bazen de şımarıkça davranır. Bir takım zaman ise yalnızca 1-2 bireyin tahammül edebileceği huylarını açığa çıkarır. Bazıları onu rastlamak istemez, ondan kaçar. Onla beraber yüzleşmek zordur. Ama neticede kesinlikle kendini meydana koyar ve her biri onu fark eder. O da bu farklılığı bilir.

Çabuk öğrenir… O civarı çabuk öğrenir ki siz onların bu öğrenme gücü karşısında hayranlığınızı gizleyemezsiniz. Her defasında öğrendiği şeyi tekrarlamasını istersiniz. Bunun sizlere fayda ya da kayıp sağlaması mühim değildir. Yalnızca tekrarlatırsınız. Öğrenme gücü altını çizen yepyeni veriler öğrenmek amaçlı programlanmıştır. Bu benzersiz bir harika güçtür.

Düşer kalkar ama pes etmez… O düşer, kalkar, koşar, durur, kafasını vurur, kolunu büker, ayağını-parmağını sıkıştırır ama tekrardan de pes etmez. İstekleri doğrultusunda yöntemine sürdürür. Ta ki isteğinden vazgeçene kadar. Bu sırada, onu isteğinden vazgeçirecek durumda olan tekrardan kendisidir.

Hayat, onun minik adımlarıyla başlar… Öğrenmesi gerekli durumda olan her şey tespit edecek bir sıra seyreder. Minik bir hamle atar. Bir de bakmışsınız koşuyor. Küçücük adımlardan koşmaya başlaması göz açıp kapayıncaya civarı olabilir, anlayamazsınız. Onun için herşey olması gerektiği gibi ve zamanındadır . Hiçbir şey amaçlı çabuk veya geç değildir.

Onunla zaman çabuk geçer… Onun ile beraberken zamanın ne türlü geçtiğini anlamazsınız. Hayatınıza ilk girdiği an daha dün gibi aklınızdadır. Fakat durduramadığınız tek şey durumda olan zaman burada da devreye girer ve yakanızı bırakmaz. Bir bakarsınız aradan seneler geçmiş hâlâ o minik birey yanınızda ama kocaman birey olarak.

Doğumuyla beraber sizin yanınızdadır… O, zaman ilerleyip kocaman bir birey olsa da, sizin gözünüzde hep minik kalacaktır. İçinizde tarif edilemez hissiyatları meydana getirdiği andan en son anınıza kadar…

Psikolog Danışman Şafak Uzun
Psikolog Danışman Şafak Uzun

Hakkımda

16 yıldır profesyonel olarak devam ettiğim mesleğimde; psikolojik danışma merkezleri ve eğitim kurumlarındaki bireysel çalışmalarımdan edindiğim tecrübelerle;
 
Aile Danışmanlığı, Yetişkin, Ergen ve Çocuk Terapileri gibi konularda çalışma ve kendimi geliştirme fırsatı buldum.

Tüm bunların yanı sıra meslek hayatım boyunca birçok eğitime katıldım ve seminerler verdim. Halen İzmir'de mesleki çalışmalarıma ve eğitimlerime etkin bir şekilde devam etmekteyim.


ALINAN EĞİTİMLER ve SERTİFİKALAR

Aile ..........

Psi.Dan.Şafak Uzun
www.safakuzun.com
[email protected]