gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Strese Karşı Hobi

Strese Karşı Hobi
10
TEMMUZ
Strese Karşı Hobi
Yazar :Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan
Kategori :Çocuk & Psikoloji
Görüntülenme : 479

Stres, hayat kalitemizi düşüren hayatımızı negatif yönde etkileyen ruhsal bir rahatsızlıktır. Stresin pek çok etkeni olabilmektedir. Yaşadığımız travmalar, başarısızlıklar, iş temposu, yoğunluk ve yorgunluk, mevsimsel etkiler. Güneşin yüzünü göstermesiyle, havaların ısınmasıyla baskı yaratan etmenler azalmaktadır. Güneş, bununla birlikte yaşadığımız ruhsal olumsuzlukların da üst kısmına bir aydınlık olarak doğmaktadır ve huzur getirmektedir.


Stres, bazen farkında olduğumuz biçimde kendini gösterirken, bazen farkında olmayarak hayatımıza endirekt bakımdan kayıp vermektedir. Sözgelimi, çocuğunuza karşın tahammül sınırınız azalmışsa, iş verimliliğinizde bir azalma mevzubahis ise uykularınızda düzensizlik, yorgun uyanma ve sık sık uykularınızın bölünüyorsa baskı sizi negatif etkilemektedir.


Etrafınızda insanlarla sık sık tartışıyor iseniz direk ya da endirekt olarak baskı içerisindeniz demektir. Strese karşın belli bir süre (ilaç kullanmak benzeri ) çözümleriniz meydana geldiği benzeri her daim stresle baş edebilecek bizzat iç huzurunuzu yakalamanıza destekçi olacak alanlarınız olmalı. Evet hobilerden bahsediyorum. Hobi, kişilerin hayat ihtiyaçları dışarısında tamamıyla baskı atmak, üretmek, zevk almak amaçlı yaptıkları, bir iş olarak görmeyip kendinin orada keyifli hissedebileceği etkinliklerdir. Hobi, insanın natürel yoldan enerjisini atabileceği bir etkinliktir, uğraştır. İnsanların ücret harcayarak bir etkinlik yapması hobi değildir. Belli bir süre olarak kendini tatmin etmesidir. Sözgelimi alışveriş esasında bir hobi değildir.


Hobiler, kişilerin hayatlarını kısıtlayıcı zorlayıcı etmenlerin içinde sıkılmış, bunalmış vakitlerinde sığınabileceği, rahatı ve huzuru bulabileceği uğraşlarıdır. Çocuklarımızın minik yaşlardan bu yana alaka ve becerilerine göre hobilere yönlendirilmesi ve zevk aldığı alanlar doğrultusunda çalışmalar yapması onların hayatlarında daha oldukça başarılı, daha dik bağlantıya sahip, daha insancıl ve barışçıl özelliklere sahip meydana geldiğini söyleyebilirim. Bu vaziyet da minik yaşlardan bu yana hobi sahibi insanlar hayatlarında daha az baskı yaşıyor manasına gelmektedir.


Stres fazladan kış aylarında tavan yapar. Bunun nedeni yazımın en başında da belirttiğim benzeri güneşin daha az görünmesi, günlerin az olması havaların ilgisiz olmasıyla birlikte fazladan kapalı alanlarda kalmamız bunların başlıca sebeplerindendir. Bilhassa kış aylarında da hobilerimiz bizim amaçlı çok kocaman ehemmiyet talep etmektedir. Baskı yalnızca yetişkinlerin içinde bulunduğu bir vaziyet değil, çocuklarımız da stresi yaşayabilmektedir. Çok stresli meydana gelen bir anne ya da baba stresi konuşmalarına ve davranışlarına yansıyacağı amaçlı strese maruz olan başka aile üyelerine de aynı biçimde etki edecektir. Bir nevi pasif içicilikte meydana geldiği benzeri, çocuklarımız da bu strese maruz kalmaktadır. Baskı, çocuklarda sinirlilik durumu oluşturmakta ve gelişimlerini negatif yönde etkileyebilmektedir. Stresini kuvvet olarak dışarıya yansıtan ebeveynlerin çocuklarında lisan gelişiminin geriye olması beklenmektedir.


Hobiler dışarısında daha az strese maruz kalmak amaçlı aşağıdaki teklifler sizlere iyi gelebilir,
Bol yürüyüş, grup aktiviteleri yapın,
Günlük yazabilirsiniz,
Yüz yüze iletişim kurun-sosyal basından değil,
Sosyal sorumluluk projelerinde, derneklerde vazife alabilirsiniz,
Evcil hayvan bakabilir ve besleyebilirsiniz,
Bahçeyle uğraşabilir, nebat yetiştirebilirsiniz,
Kısa seyahatler-tatiller yapabilirsiniz, ortam değişikliği iyi dönecektir .

Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan
Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan

19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden 2009 yılında mezun oldu. Mezun olmasıyla beraber, Kocaeli-Çayırova İlköğretim Okulunda Psikolojik Danışman olarak göreve başladı. Görev süresi boyunca anne-babalara, öğrencilere eğitimler verdi, danışmanlık yaptı ve seminerler düzenledi. Gebze Gazetesinde bir eğitim/öğretim yılı boyunca eğitsel içerikli köşe yazarlığı yaptı. 2013 yılında İstanbul Arel Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. “Anne-Babaların Çocuk İstismarı ve İhmali Hakkındaki Bilgi Düzeylerinin İn..........

Mustafa DOĞAN
Özel Çorlu İlk Hayat Anaokulu
Kurucu Müdür
Uzm.Psk.Dan