gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Giyinmeme Sendromu

Giyinmeme Sendromu
20
MART
Giyinmeme Sendromu
Yazar :Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt
Kategori :Çocuk & Psikoloji
Görüntülenme : 3769

Özellikle havaların soğumasıyla 2-3 yaş çocuklarında görülen, oyun ile anlaşılmaz , giyinmek istememe halidir. Bu dönemde annenin sırtında ter noksan olmaz, sabır ise tükenmek üzeredir. Geçicidir ama, mevsim değişene dek sabretmeniz gerekecektir. Öncesinde siz giyinseniz, onu giydirirken terleyip bunalacaksınız; öncesinde o giyinse, siz giyininceye dek tamamını çıkartmaya başlayacaktır...ooof, OF!!

Uygulanacak metot çocuğun uyarı müddetine , oyuna meydana gelen yatkınlığına, cinsiyete, annenin sabrına ve düş gücüne yönelik değişim işaret etmektedir esasında :

RAHAT KIYAFETLER TERCİH EDİN:

Kilotlu çorap-dar pantolon kızları sıkarken, bilhassa erkek çocukları yapıları icabı sıcağı sevmediklerinden ( terlemeye de yatkındırlar) huzurlu eşofman tercih etmektedir.

SAYGI DUYALIM: Bu dönemlerinde bizzat huzurumuz amaçlı belli bir süre da onlara doğruluk verelim. Giyinme olayını çoğu çocuk bir "oyun" olarak görmektedir. O kaçar siz kovalarsınız. Kat kat giyinmekten bunalmış bir çocuk, tabiki ki giyinmeye karşın reaksiyonlu olacaktır. Heyecan etmeyin, onların kanı sizden çabuk akar, metabolizmaları icabı daha bir sürü sıcaklarlar.

MEVSİME UYUMLU KIYAFET

Dolabında mevsimine uyumlu elbiseler bulunduralım. Çocuğunuz sevdiği şeyi giymek arzu eder . İnceymiş-kalınmış ayırt edemezler. Bu elemeyi uygulamak sizlere düşer.

TERCİH YAPMASINI KOLAYLAŞTIRIN:

Fazla kıyafetleri kaldırın, giyebileceği, birbirine uyumlu kıyafetleri siz belirleyin. Görünür yerde onlar dursun. Az alternatif sunarsanız tercih kolaylaşır.

DİKKAT-İLGİ DAĞITIN: Dikkati giyinmeye değil de hikayeye çekin. İşte hikayelerimden biri " kahraman itfaiyeci ağaçtaki kediyi kurtarmak amaçlı kostümünü giymesi gerekiyordu, ağaca tırmanırken ayakları kaymamalıydı (çoraplar amaçlı ), ağaç gövdesi bacaklarını çizmemeliydi (pantolon amaçlı ), o sırada küçük kedi kurtarılmayı bekliyor ve miyavlıyordu. İtfaiyeci nihai defa çantasını takacağı kazağını giymeliydi (üst kıyafeti giyerken)... Düş gücünüz hudut tanımaz!!;)

ISLATMAK, Üzerindekini çıkartmak istemiyorsa, elini yıkama uydurma sebebiyle lavaboda  " hata sonucu " ıslatın ve o suyla oynarken, daha huzurlu oynaması amaçlı çıkartın. O kururken belli bir süre olarak -kuruyana kadar- istediği bsşka bir birşey giyebileceğini söyleyin.

BLÖF YAPIN. Bir yere gideceğiniz süre , Dışarı çıkmayı esasında o da talep ediyor ama giyinmek istemiyorsa, kapının önüne giymesini dilediğiniz elbiseleri koyun. Siz giyinin gelse de gelmese de çıkacağınızı belirtin, gerekirse kapının önünde giydirin. İş ciddiye binince, çoğu çocukta işe yarayan bir yoldur. Kararlılığınızı gösterin.

Unutmayın her çocuğa uyumlu bir metot kesinlikle vardır. İş; çocuğu tanımak , özelliklerini, zaaflarını bilmekten geçer; )

Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt
Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt

Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümünde lisans eğitimimi tamamlayıp (2003) sonrasında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim Programında Üstün Yetenekli Çocukların Erken Dönemde Belirlenmeleri üzerine yüksek lisans eğitimimi tamamlayarak bilim uzmanlığı unvanını aldım (2007).

Ankara’da bir Özel Eğitim İlköğretim Okulunda Uzman Özel Eğitimci olarak görev yaptıktan sonra bir kamu kreşinde Çocuk Gelişim Uzmanı ve..........

[email protected]

Özge SELÇUK BOZKURT
Çocuk Gelişimi ve Özel Eğitim Uzmanı
(Gelişimsel ve Pedagojik Danışman)
Oyun Terapisti