gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Yaz Tatilini Nasıl Geçirmeliyiz ?

Yaz Tatilini Nasıl Geçirmeliyiz ?
09
HAZİRAN
Yaz Tatilini Nasıl Geçirmeliyiz ?
Yazar :Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan
Kategori :Çocuk & Gelişim
Görüntülenme : 764

Okulların tatile girmesiyle çocuklar için eğlenceli bir yaz tatili başlamış oldu. Öğrenciler bir eğitim/öğretim yılı boyunca okula gittiler, ödev yaptılar, proje hazırladılar ve sınavlara girdiler. Umarım tüm öğrenciler için güzel, başarılı ve keyifli bir eğitim/öğretim dönemi geçmiştir. Şimdi tatil zamanı. Tatiller çocuklar için iyi değerlendirildiği taktirde tam dinlenme sağlanmış olacak ve bir daha ki eğitim dönemine daha dinç ve heyecanlı başlamalarına imkan verecektir.

Tatilde Spor

Herkesin bildiği üzere yaz tatilleri için en ideal aktivite spordur. Sporun sayısız faydaları her zaman ve her yaşta insan için mümkündür. İlçemizde gerek özel gerekse kamu kurumlarının (belediye) çocuklar ve gençler için oluşturmuş olduğu yaz spor okulları mevcuttur. Tüm çocukların yaz tatilinde spor yapmaları aileler tarafından da teşvik edilmelidir.

Spor, özgüveni artırır. Spor çocukların hem bedenen hem de zihnen gelişimine katkıda bulunur. Tüm bu süreçlerde çocuklar aynı zamanda disiplini, disiplinli çalışmayı ve başarmayı da öğretir. Spor, aynı zamanda çocuklara sabretmeyi öğretir. Takım ruhunu, ekip çalışmasını kazandırır. Sporda elde edilen başarılar ve özgüven öğrencinin okul dönemindeki akademik başarısını da olumlu yönde etkilemektedir. Spor çocukların dönemsel olarak ilgilendiği bir alan olmamalı yetenekli olduğu bir spor dalında muhakkak ilerlemelidir.

Spor çocukların sosyal-duygusal gelişimine de olumlu yönde katkı sağlamaktadır. Risk almayı, hızlı ve pratik bir şekilde karar alabilmelerine, hedefe odaklanabilme gibi çocuklar becerileri de kazanmaktadır. Spor, çocukların dikkat dağınıklığını önler, motivasyonu ve odaklanmayı artırır. Spor çocukların enerjilerini doğru kullanmalarına imkân verir.

Sporun hayatımızın her anında olması ruhen ve bedenen sağlıklı olmamızı sağlar.

Çeşitli Kurslar

Resim, müzik, drama, satranç, ingilizce, ebru, seramik gibi kurs ve atölyeler çocuklarını tatillerini eğlenceli bir şekilde geçirmelerini sağlar. Yoğun olan okul zamanlarında fırsat bulamayan öğrenciler ilgilerini ve yeteneklerini keşfedebilirler. Her biri farklı bir eğitsel amaç taşıyan etkinlikler çocukların değişik materyaller kullanmasını sağlar. Profesyonel öğretmenler eşliğinde eğlenmenin ve öğrenmenin keyfini yaşayan öğrenciler yaz tatilini değerlendirebilirler.

Kendi okulundan olmayan arkadaş grupları ile yaz tatili programları ile bir araya gelen öğrenciler yeni arkadaşlıklar kurmayı, tanışmayı, iletişimi ve etkileşimi artırmış olurlar. Aynı zamanda yaz tatili öğrencilerin sosyalleşmesini de desteklemektedir.

Yaz tatilinde öğrenciler kesinlikle eve kapanmamalı, hayatlarında bir boşluk yaratmamalıdır. Anne-babalar çocuklarını yönlendirmeli, yazın farklı etkinlikler ve gruplarla tanışmalarını sağlamalıdır. Yaz okulları çocukların kendilerini tanımaları ve keşfetmeleri için de bulunmaz bir fırsattır.

Babalar Günü

Önümüzdeki pazar günü hep beraber babalar gününü kutlayacağız. Ailede en önemli figürlerden birisi olan 'baba' çocukların gelişimi, karakter ve kişilik yapısının oluşmasında belirleyici faktördür. Baba, ailede simgedir. Gücün, karakterin, kararlılığın, azmin, sabrın timsalidir. Geniş yüreği, cesareti ile çocuğunu yüreklendirir ve yönlendirir. Baba, aynı zamanda koruyan, kollayan, geleceği gören, çok yönlü düşünen ve düşündürendir. Baba, yoldur, yoldaştır, yol açandır. Baba arkadaştır, güvendir. Baba rol modeldir. Baba, çocuğunun cinsel kimliğinin kazanmasında en büyük etkendir, belirleyicidir.

Her şeyden önce baba, fedakârdır, affedicidir, hoş görendir.

Tüm babalarımızın ve baba adaylarımızın babalar gününü en içten dileklerimle kutlarım.

Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan
Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan

19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden 2009 yılında mezun oldu. Mezun olmasıyla beraber, Kocaeli-Çayırova İlköğretim Okulunda Psikolojik Danışman olarak göreve başladı. Görev süresi boyunca anne-babalara, öğrencilere eğitimler verdi, danışmanlık yaptı ve seminerler düzenledi. Gebze Gazetesinde bir eğitim/öğretim yılı boyunca eğitsel içerikli köşe yazarlığı yaptı. 2013 yılında İstanbul Arel Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. “Anne-Babaların Çocuk İstismarı ve İhmali Hakkındaki Bilgi Düzeylerinin İn..........

Mustafa DOĞAN
Özel Çorlu İlk Hayat Anaokulu
Kurucu Müdür
Uzm.Psk.Dan