gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Korku Kültürü ve Çocuk

Korku Kültürü ve Çocuk
14
AĞUSTOS
Korku Kültürü ve Çocuk
Yazar :Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan
Kategori :Çocuk & Psikoloji
Görüntülenme : 262

Çocuklar bizi olur olmaz yerlerde zor durumda bırakırlar. Bizim de işin içinden çıkamadığımız durumlarda onun çekindiği ya da korktuğu kişileri, nesneleri hatırlatırız. Bir nevi korkuturuz. Bu bizim işimize gelen en kısa en pratik yoldur. Çocuk korkunca siner, anne-babayı zor durumdan kurtarır. Biz de rahat ederiz.

*  Seni polise veririm, alır götürür buradan,

*  Şimdi öğretmenini arayayım mı? ,

*  Akşam baban eve gelecek, bunları söyleyince bakalım o ne diyecek? ,

*  Garson amca kızacak şimdi,

*  O yasakmış, bize ceza verirler,

Bu tür ifadeleri herkes duymuştur, çocuğuna söylemiştir. Aslında bu hareket bir nevi seni anlayacak seninle ilgilenecek çok fazla vaktim yok, o yüzden beni zorlama demektir anne babalar için. Korku kültürü her zaman hayatımızda oldu. Okulda okul müdüründen korktuk, nasıl korkmayalım. 'Eti senin kemiği benim' sözü bizimle beraber okula başladı ve biz korkarak okula başladık. Korkarak ve çekinerek okula başlayan öğrenci, yaşamını sürdüren bir çocuk pasif, içine kapanık ve iletişime kapalı olur. Biz çocuğumuzu her zaman korkuttuğumuzda ve onu sindirdiğimizde onu dış dünyayla ilgisini ve bağını bir bir koparmış oluyoruz.

Korku ile büyüyen çocuk büyüyünce er ya da geç intikamını alır. Ailesi tarafından ya da okulda öğretmeni tarafından korkutulan çocuk ileriki yaşamında kendisini ispatlamaya çalışacaktır. Ya da o da başkalarını korkutacak, saldırgan tutum içerisinde olacak, ya da tam tersi çok nayif bir kişilik olarak da karşımıza çıkabiliyor. 2 ayrı salatalık üzerinde deney yapılıyor. Birinci salatalığa çok güzel sözler, iltifatlar yapılırken diğer salatalığa kötü sözler rencide edici sözler söyleniyor. Birinci salatalık ikinci salatalığa göre tazeliğini yitirmiyor, dipdiri kalırken diğer salatalık siyah renge dönüşmüş ve çürümüş olarak deney sonuçlanıyor. Biz de çocuklarımıza sindirici onları korkutucu sözler söylediğimizde belki rengi değişmiyor ama çocuğumuzun içinde ne yaşam pınarlarını kurutuyoruz, onları nasıl ve ne kadar etkilediğimizi sizler düşünün.

Korku, çocuğun özgüveninin gelişmesini engeller. Çocuğunuzun girişimci, sosyal ve üretken bir birey olması özgüvenin olmasına bağlıdır. Özgüven gelişimi baskı ve engellenmeler sonucu körelir ve ortaya çıkmaz. Sürekli korkutulan çocuk kendi gücünün farkına varmayacaktır ve bunun için bir çabası da olmayacaktır.

Korkutulan çocuk değersizlik duygusunu derinden yaşar. İnsanın hayatının anlam bulması değerli olduğunu hissetmesiyle doğru orantılıdır. Değer gören çocuk sevildiğini ve kabul edildiğini bilir, sağlıklı bir kişilik yapısı oluşur. Çocuklara sevgi dili kullanarak yaklaşmalı, onların kendilerini değerli hissetmelerini sağlamalıyız.

Çocuklar hayatı anlama, anlamlandırma evresinde oldukları için her şeyi merak ederler ve sorarlar. Bu zaman zaman sıklaşınca ebeveynler dinliyormuş gibi yapar, ilgileniyormuş gibi yapar. Çocuk dinlenilmediğinin ve ilgi gösterilmediğini fark eder. Sürekli bu tutumu sergileyen ebeveynlere karşı çocuklar güvensiz olurlar. Ebeveynlere karşı geliştirilen olumsuz güven duygusunun daha sonra telafisi çok zor olacaktır. Tüm çocuklarımız için sevgi ve güven dolu ortamlarda büyümesi dileklerimle...

Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan
Uzman Psikolog Danışman Mustafa Doğan

19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden 2009 yılında mezun oldu. Mezun olmasıyla beraber, Kocaeli-Çayırova İlköğretim Okulunda Psikolojik Danışman olarak göreve başladı. Görev süresi boyunca anne-babalara, öğrencilere eğitimler verdi, danışmanlık yaptı ve seminerler düzenledi. Gebze Gazetesinde bir eğitim/öğretim yılı boyunca eğitsel içerikli köşe yazarlığı yaptı. 2013 yılında İstanbul Arel Üniversitesi’nde Psikoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimine başladı. “Anne-Babaların Çocuk İstismarı ve İhmali Hakkındaki Bilgi Düzeylerinin İn..........

Mustafa DOĞAN
Özel Çorlu İlk Hayat Anaokulu
Kurucu Müdür
Uzm.Psk.Dan