gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

5 ile 5.5 (60 – 66 ay) yaş aralığında çocuğunuz mu var ?

5 ile 5.5 (60 – 66 ay) yaş aralığında çocuğunuz mu var ?
18
AĞUSTOS
5 ile 5.5 (60 – 66 ay) yaş aralığında çocuğunuz mu var ?
Yazar :Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç
Kategori :Çocuk & Eğitim
Görüntülenme : 232

Eğer bu yaş aralığındaki çocuğunuzu okula göndermeyi düşünüyorsanız, öncesinde uzmanla görüşüp çocuğunuzun okula başlayacak olgunluğa ulaşıp ulaşmadığını öğrenmeniz oldukça önemlidir.

Çünkü çocuk okul olgunluğuna ulaşmadıysa okulun beklentilerini karşılayamayacak, kendine karşı olumsuz inançlar geliştirecek (Ben yazı yazmayı öğrenemem, ben yeterince iyi değilim) ve okuldan soğuyacaktır.

Çocuğun okul olgunluğuna ulaşması ne demektir?
Çocuğun okul olgunluğuna ulaşması çocuğun okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olması demektir. Örneğin okula başlayan çocuğun derste anlatılanları öğrenebilmesi için dikkatini derste anlatılanlara verebilmesi ve dikkatini sürdürebilmesi, yazı yazmayı öğrenebilmesi için ince motor becerilerinin kalemi tutabilecek kadar gelişmiş olması gerekir. Bunların dışında okulun sosyal ortamına uyum sağlayabilmesi için kendini açıkça ifade edebilmesi, sosyal kurallara uyabilme yetisini kazanmış olması gerekmektedir.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi okula gidecek çocukların psikolojik olarak okula hazır olup olmadıklarını ölçer.

Çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir. Okula hazırlanırken olması gereken fizyolojik, çevresel ve zihinsel faktörleri değerlendirmekte kullanılır.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi; Kelime Anlama, Cümleler, Genel Bilgi, Eşleştirme, Sayılar, Kopya Etme gibi 6 alt test ve toplam 100 maddeden oluşur.

Testin sonucunda, çocuğunuzun okul için gereken olgunluğa ne ölçüde hazır olduğu ve düzeyiyle ilgili sağlıklı veriler elde edilir.

Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç
Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç

İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Fenerbahçe Lisesi’nde tamamladı sonra 2009 yılında Okan Üniversitesi’ni kazandı ve Psikoloji Bölümünü(%30 İngilizce) okurken Çift Anadal Programı’na hak kazanarak Sağlık Yönetimi bölümünü de okudu ve iki bölümden de 2015 yılında mezun oldu. Psikoloji alanında birçok kongre ve çalışmaya katıldı. Bir yandan Anadolu Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Bölümü’nü bitirdi. 2015 yılında Marmara Üniversitesi’nden pedagojik formasyonunu aldı. 2016 yılında Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji – Sağlık ..........

Mail adresi : [email protected]

www.fundemece.com/

http://facebook.com/psikolog.fundem

https://www.instagram.com/psikolog.fundem.ece/