gelişmiş arama
Kreş ve Yuva Rehberiniz

Özel İlk Gelişim Anaokulu

Kozyatağı Mah. Kayasultan Sok. No:72/1 Kadıköy / İstanbul

0 216 380 60 28
01 HAZİRAN 2017 tarihinde yayınlandı
Güncellenme Tarihi :

Açıklama

Hedefimiz, çocukların sevgi ortamında, kendine ve çevresine güvenmesi, özgür girişimlerde bulunması, yaratıcı düşünebilmesi, yaşı düzeyinde sorumluluk alması, gözlem yaparak çevresini tanıma ve algılama becerisi geliştirmesi, ilgi ve yeteneklerini tanıyıp geliştirmesi, kişisel gelişimini öğrenme ve deneyimleriyle sağlamasıdır. Önemli olan öğrencilerimizin bu kritik yaş dönemlerinde, öncelikle anadili düzgün konuşması sağlanarak daha sonra yabancı dillere kulak dolgunluğu kazanması, sistemli bir biçimde ilkokula hazırlanması, olumlu alışkanlıklar kazanması, Atatürk sevgisini ve manevi değerleri benimsemesi ve ailelere destek olabilmemizdir. Yöntemimiz; gözlemleme, model sunma, olay biçimlendirme, destekleme, açıklama, olumlu çocuk-yetişkin ilişkisi kurma, günlük programı titizlikle takip etme ve sevgi-saygı eğitimini içeren Yaratıcı Düşünme ve Etkin Öğrenme’dir.

İlk Gelişim’de eğitim programları her yaş grubunun gelişimsel özelliklerine göre ayrı ayrı hazırlanır. Çocukların bireysel ve gelişimsel özellikleri gözetilerek bilişsel, dil, öz-bakım, motor becerileri ve duygusal alanlarında, eğitim-öğretim uygulamaları her yaş grubunda farklı düzeylerde verilir. Çocuklarımız okula başladıklarından itibaren psikolog-idare ve öğretmeni eşliğinde gözlemlenir ve eğitim programı çerçevesinde desteklenir. Bizim için her çocuk özeldir.

En önemli amacımız mutlu, neşeli, kendi sorumluluklarının bilincinde bireyler yetiştirmek ve keşfederek, zevkle, deneyerek öğrenmelerini sağlamak. Biliyoruz ki, çocuklar oynadıkça duyuları keskinleşiyor, yetenekleri gelişiyor ve günden güne becerileri artıyor. Bu yüzden biz oyunun, çocuğun özgürlüğü olduğu kanısındayız ve okulumuzda da bu özgürlüğe olabildiğince fırsat tanıyoruz.

Neden Biz?

Çünkü okul öncesi kurumumuz her çocuğu kendine özgü bir birey olarak kabul eder.
•Yaşları özelliğinde ortam ve koşullar sağlarız.
•Kendini ifade edebilmesi, dinlemesi ve dinlenmesini sağlarız.
•Modern yaşam içerisinde yenilik ve gelişmelere ortam oluştururuz.
•Çocuğunuzun düşünmesini, muhakeme kurmasını, düşündüğü şeyin eyleme geçmesini sağlarız.
•Oyun oynamayı, paylaşabilmeyi, problem çözebilmeyi öğrenmesi için destekleriz.
•Yaşlarını yaşamaları için sevgi dolu bir ortam oluştururuz.

Her yaş grubu için geniş hacimli sınıflar özel olarak hazırlanmıştır. Yüksek tavan ve hava alan doğal dokusuyla sağlıklı bir ortam sunulmaktadır. Okulu çevreleyen asırlık ağaçlar ve bol yeşillik şehrin görüntüsünden ve gürültüsünden uzak, doğal bir ortam sağlamaktadır. Bahçemizdeki bahçe oyuncakları çocukların her türlü eğlenceyi, oyunu rahatça ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmesi için çok uygundur. Bahçemizdeki sevimli kedilerimiz Mambo ve Jumbo, arada bir yüzünü gösteren sincabımız köşkümüzün vazgeçilmezlerindendir.

Branş Derslerimiz

Haftanın her günü programımızda farklı bir branş dersi yer alıyor. İngilizceyle çocuklarımıza yabancı dil sevgisini aşılamaya, ilgi ve öğrenme isteği uyandırmaya, başka dillerin de var olduğunun farkındalığını kazandırmaya çalışıyoruz. Dramayla; çocuklarımızın hayal güçlerini, kendilerini ifade etme ve iletişim becerilerini geliştiriyoruz. Çocuklarımız farklı karakterlere bürünürken, özgüvenlerini geliştiriyorlar. Bale yaparken eğlenceli yönergelerle doğru nefesi, doğru duruşu ve bedenimizi çalıştırmayı, rahatlamayı ve esnemeyi öğreniyoruz. Müzik dersimizdeyse ritim duygusunu geliştirmeyi, çocuklarımızın farklı sesleri, notaları ayırt etmesini ve flüt, davul, keman, piyano gibi müzik aletleriyle tanışmalarını amaçlıyoruz. Halk oyunlarıyla, çeşitli yörelerimize ait adımları öğrenirken hem motor becerilerimizi geliştiriyoruz hem de eğleniyoruz. Sene sonunda ise, branş derslerinde öğrendiklerimizi yıl sonu gösterimizle velilerimize gösteriyor, hep birlikte eğlenceli ve duygu dolu dakikalar yaşıyoruz.

Hazırlık Sınıfımız

Hazırlık sınıfımızda artan kitap çalışmalarımız, çocuklarımızın sayılar ve harflere olan farkındalığını artırıp onları “ders” kavramıyla tanıştırıyor. İlkokul öğretmenimiz ile başladıkları, ses ve okuma yazma çalışmalarıyla yavaş yavaş, zihinsel becerileri, duygusal olgunlukları, sosyal ve entellektüel olgunluklarının bir bütünü olan okul olgunluğu kazanmaya başlıyorlar. Hazırlık sınıfında üstlendikleri görev ve sorumluluk, bir yandan çocuklarımızın kendine olan güvenini artırıyor, bir yandan da arkadaşlarıyla iletişim kurmasına ortam hazırlıyor.

Oyunsuz bir eğitim olmazlarımız arasında. Ders çalışma kavramıyla tanıştıkları bu yeni dünyanın onları sıkmasını istemediğimiz için bu çalışmaları da eğlenceli bir şekilde yapıyoruz.  Çocuklarımızın programlarının ve içeriğinin yoğunlaştığı bu senede, amacımız hem çocuklarımızı hem de velilerimizi ilkokula en doğru şekilde hazırlamak ve başarılı eğitim yıllarının temelini atmaktır.

Sosyal Etkinlikler

Çocuklarımızın sosyal becerilerini geliştirebilmeleri ve sosyal hayattan zevk almalarını sağlamak adına çocuklarımızla sosyal etkinlikler düzenliyoruz. Sosyal hayatın gerektirdiği davranışları uygulamayı onlara öğretirken aynı zamanda öğrenmeleri ve kendilerini keşfetmeleri bizim için çok önemli. O yüzden öğrencilerimizle ayda en az bir defa olmak üzere; sinema, tiyatro, hayvanat bahçesi, müze, sahil, at çiftliği ve açık hava gezileri, kukla ve balon gösterileri, Yılbaşı, 23 Nisan ve pijama partileri, piknik gibi etkinlikler düzenliyoruz.

Rehberlik Hizmetimiz

İlk Gelişim olarak, çocuklarımızın sosyal hayata ilk adımlarını attığı okul öncesi dönemde, sağlıklı büyüyüp gelişmelerine destek olmayı hedeflemekteyiz. Okulumuzda Psikolojik Danışma Hizmetleri; konusunda deneyimli ve uzman psikoloğumuzla, öğrenciye, öğretmene ve veliye yönelik çalışmaları içerir. Öğrencilerimizin kendi gelişimleri doğrultusunda en yüksek verimi alması, karşılaştığı günlük sorunlarda kendi becerilerini kullanabilmesi ve kendini gerçekleştirebilmesini planlamaktayız.

Okula yeni başlayan ve devam eden öğrencilerin bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine uygun sınıflarda olmasını sağlamak ve adaptasyon sürecinde yardımcı olmak, problem oluşmadan önlemek bilinciyle, öğrencilerin bireysel gelişim süreçlerinde onları gözlemlemek ve tanımak, öğretmen ve aile işbirliği yaparak, yaşanan problemlere anında müdahale etmek için çalışmalar yapmaktayız.

Bu çalışmaların yanı sıra, sınıflarda yapılan kendini, duygularını tanıma ve ifade etme  (Drama etkinlikleri, role playing…), dikkat geliştirme, yaratıcılık geliştirme, sosyal beceri geliştirme, çatışma çözme, iletişim becerileri geliştirme çalışmalarıyla öğrencilerimizin bireysel ve sosyal gelişimlerine destek veriyoruz. Yıl içinde rehberlik çalışmaları, yaş grupları dikkate alınarak, çeşitli grup oyunları, bireysel etkinlikler ve testler kullanılarak değerlendirilmektedir.

Öğrencilerin gelişimsel süreçleri, sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimleri doğrultusunda yapılan veli görüşmeleri, periyodik aralıklarla hazırlanan velilerimizi bilgilendirici bülten çalışmaları, uzman kişiler tarafından verilen eğitici seminerler, öğretmen eğitimleri rehberlik hizmetimizin temelini oluşturmaktadır.

Günlük Program

Günlük Programımız sabah 09.00 ile akşam 18.30 arasında dört farklı programdan oluşur.

Tam Gün Programı (9.00-18.30)

Sabah Programı (9.00-13.30)

Öğle Programı (11.30-18.30)

Oyun Programı; 2 saatlik bir programdır. (10.00-12.00, 14.00-16.00 veya 16.00-18.00)

Sağlıklı Besleniyoruz

Okulumuzda yemeklerimiz dengeli ve sağlıklı olacak şekilde, aylık hazırlanan mevsimlik listelere göre hazırlanır. Yemeklerimiz aşçımız tarafından mutfağımızda pişirilir ve alışveriş özenle yapılır. Keyifli yemek yeme, yeme kurallarına uyma ve sağlıklı yemek bilincinin oluşması İlk Gelişim’de başlar. Bunun için vitamin ve mineral içeriği yüksek besinler kullanıyoruz, menüye sebze yemeklerini de sıkça dâhil ediyoruz, sütlü tatlıları tercih ediyoruz, tuz ve şeker kullanımını düşük tutuyoruz.

Harita


Yorumlar

İletişim Bilgileri

Özel İlk Gelişim Anaokulu
Sibel Ballı
Mesaj Formu